Montaż reklam i billboardów reklamowych – jak montować banery reklamowe krok po kroku?

Montaż billboardów wielkoformatowych to praca, która zlecana jest przez klienta firmie zajmującej się daną dziedziną budowania konstrukcji oraz zakładania na nie tablic z miejscem na reklamę.

Firmy zajmujące się montażem billboardów mają w swojej ofercie wybór rozmiarów tablic i odpowiednich konstrukcji metalowych odpowiadającym ich rozmiarom. Dopasowanie tych dwóch elementów jest kluczowe, aby reklama dobrze się prezentowała, a także by spełniała podstawowe warunki bezpieczeństwa, dlatego warto sprawdzić i skorzystać z usług sprawdzonych firm reklamowych, które będą budować twój wizerunek marki.

W zależności od projektu reklam wielkoformatowych i jej formatu montowanie billboardu będzie przebiegać w nieco inny sposób, jednak zawsze biorąc pod uwagę podstawowe elementy praktyczne i estetyczne. Wszystkie elementy należy umieścić z użyciem specjalnych do przygotowania tych konstrukcji narzędzi, zaczynając od drabin, po samochody ciężarowe.

1. Wybór miejsca na montaż reklamy

Wybór lokalizacji na postawienie konstrukcji jest jednym z ważniejszych elementów całego procesu montowania billboardu. Potrzebne są pozwolenia na postawienie reklamy, a także formalności związane z tą inwestycją. Bez tego niestety nasza reklama nie powstanie, dlatego warto się do tego dobrze przygotować.

W zależności od tego jaką wybierzesz reklamę, będzie odpowiednie miejsce. Chodzi tutaj o to w jakim miejscu chcesz reklamować swoje usługi, ponieważ jedne z nich lepiej będzie przedstawić w mieście, a inne przy drodze samochodowej, elewacjach czy dachach i ścianach budynków, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw zgodnie z przesłaniem i przeznaczeniem reklamy, a także produktu czy usługi, które proponujesz. Wiele zależy również od tego czy billboard ma być ściśle przymocowany do gruntu lub montowany w inny sposób. Ważne jest też aby grafika jak i sama treść reklamy skutecznie przyciągała wzrok przechodniów, czyli potencjalnej grupy odbiorców.

2. Zbudowanie konstrukcji metalowej podtrzymującej baner reklamowy

Zbudowanie konstrukcji to praca dla odpowiedniej i najlepiej doświadczonej firmy, która zajmuje się tym tematem w sposób godny polecenia. Konstrukcje te mogą być wykonane z materiałów metalowych i stalowych, tak aby ich wytrzymałość zapewniała długowieczność, bezpieczeństwo, oraz aby była odporna na działanie warunków pogodowych. Konstrukcje są zwykle dopasowywane do billboardu i z góry ustalone przy wyborze przez klienta rozmiaru powierzchni reklamowej. Warto zwrócić uwagę przy wyborze na kolorystykę i estetykę wykonania oraz propozycję zabudowywania konstrukcji wydruku w przestrzeni, co przyczynia się do pozytywnego odbioru wzrokowego przez potencjalnego klienta, który zwraca uwagę na przekaz i formę reklamy zamiast na budownictwo które ją podtrzymuje.

3. Zamontowanie billboardu reklamowego

Po wyborze przez klienta odpowiedniego rozmiaru tablicy reklamowej przychodzi moment kiedy trzeba się zdecydować czy reklama ma być jednostronna czy dwustronna, ponieważ wtedy dobierany będzie odpowiedni rodzaj konstrukcji do tego rodzaju projektu. Warto wybrać firmę która zajmuje się montażem billboardów od a do z, gdyż niekiedy trzeba wyrównać powierzchnię na której stanie billboard, a także zapewnić transport. Korzystając z porad specjalistów mamy pewność że praca wykonana będzie spójnie, a poza tym jest to wygodne ponieważ nie trzeba korzystać w wielu usług różnych firm. Ile kosztuje baner? To kwestia indywidualna zależy zatem od wymiarów powierzchni reklamowej jak i samych preferencji firmy.

4. Przygotowanie brytów zgodnie z projektem

Kolejnym krokiem jest przygotowanie druku na odpowiedni rodzaj papieru według projektu to kolejna część procesu. Projekt jest przeważnie przygotowany w kilku częściach czyli tzw. brytach, ich ilość zależy od formatu reklamy, przeważnie występuje w sześciu częściach, choć może to zależeć również od wielkości projektu czy oferty jaką proponuje dana firma, która ma nam zaprojektować arkusz czy też plakat reklamowy.

5. Wyczyszczenie powierzchni reklamowej tablicy

Tablica o dużych rozmiarach powinna być dokładnie przygotowana do nałożenia na nią mediów przeznaczonych do montowania billboardu. Należy zatem wyczyścić i wygładzić powierzchnię, jest to ważny proces, ponieważ zależy od niego to w jaki sposób będzie się reklama prezentowała się na tablicy pod względem estetycznym i wizualnym.

6. Nałożenie kleju fragmentarycznie

Odpowiedni rodzaj kleju jest wymagany wtedy gdy papier z nadrukiem reklamy trzeba przykleić do powierzchni tablicy. Zdarzają się jednak w ofercie propozycje by papier był samoprzylepny wtedy użycie kleju jest niepotrzebne lub jest on używany w niewielkich ilościach po to tylko by utrwalić efekt końcowy lub podkleić odstające rogi czy bryty na łączeniach.

7. Przymocowywanie brytów i treści

Przymocowywanie brytów jest finalnym punktem całego procesu montażu billboardu reklamowego. Przykleja się je od strony lewej do prawej tablicy, nakładając na wcześniej nałożony klej lub odrywając taśmę zabezpieczającą gdy jest to papier samoprzylepny, a następnie nakłada się go w rogu lewej strony jak najbardziej dokładnie wygładzając płaszczyznę rękami w dół. Po przyklejeniu każdej części należy na całej powierzchni wygładzić papier specjalną szczotką, przesuwając ją energicznym ruchem w dół i dociskając, tak aby nie było zagnieceń na przyklejonym papierze ani pęcherzy powietrza.